Rostlina budoucnosti. Příběh muže, který mění konopí v olej i mouku

Možná si jich během pozdního léta při výjezdu z metropole na cestě na jih také všímáte. Kousek za Příbramí se najednou objeví podél silnice v poli – zelené, až čtyři metry vysoké rostliny s pěticípými listy, přičemž ty nejvyšší vykukují na protější benzinovou pumpu.

Ano, správně jste poznali, že jde o konopí. A to, že se natahují k protější čerpací stanici, můžeme brát jako symboliku. Ta totiž od začátku 90. let patří Václavu Říhovi, který se do konopí zamiloval na přelomu tisíciletí. Mluví o něm jako o rostlině budoucnosti a osel jím desítky hektarů v okolí.

Zakladatel a majitel Hemp Production Václav Říha

I proto za „benzinkou“ už pár let stojí tírna, ve které mimo jiné tiše čeká na svou šanci dnes už jedna z posledních linek na zpracování konopného stonku v České republice, kvůli absenci jedné části ale zatím nefunkční.

„Alfou a omegou pro pěstování konopí v Česku je linka, která stonek rozdělí na vlákno a pazdeří. A dále kombajn přestavěný pro jeho sklizeň. Máme zde pouze jeden, se kterým se jezdí sklízet do zahraničí. Už je přece jen starší, plochy narůstají a bylo by potřeba pořídit další,“ vysvětluje sedmdesátiletý zakladatel a vlastník firmy Hemp Production dva nejpalčivější problémy Česka, které v minulosti patřilo mezi konopné velmoci.

Jak jste pochopili, Václav Říha nepěstuje konopí pro účel, se kterým má zkušenost polovina české populace. V okolí středočeské obce Chráštice rostou jen lány technického konopí oproštěného od halucinogenní látky THC. Nepouští se ani do lékařského konopí, využívá jej čistě k potravinářským účelům.

Hemp Production  intenzivně spolupracuje s výzkumníky šlechtění rostlin ze šumperského Agritecu, od kterých získává certifikované osivo. Semeno pak prodává v loupané formě, vyrábí originální bezlepkovou mouku, ze které třeba peče sušenky, a zároveň lisuje konopný olej.

„I jen jeho malé množství působí na organismus tak, jako kdybyste strčili klíč do zámku. Odemkne to zdravé. V konopí jsou totiž obsaženy nenasycené mastné kyseliny, které si tělo neumí vyrobit a které konopí nabízí ve správném poměru,“ vypichuje původně vyučený mechanik, který před třemi lety přidal ke svému království i pekárnu, jež cereálními sušenkami zásobuje například nedaleké školy.

Václav Říha přistavil pekárnu před třemi lety. Dnes s ní zásobuje například okolní školy cereálními sušenkami z konopné mouky.

Jeho firma měla desetimilionový obrat, který se ale snížil kvůli nástupu konkurenčních semen dovážených přes Nizozemsko zejména z Číny. Ty podsekly cenu na trhu. „Udělali jsme ale rozbor čínských semen a ta vykazují mnohonásobně vyšší hodnoty některých škodlivých kovů,“ dodává podsaditý muž.

V konopí vidí budoucnost nejen z důvodu zdraví, ale i díky tomu, že se dá využít v podstatě jeho jakákoli část a má přesah do mnoha odvětví ekonomiky – potravinářství, lékařství, stavebnictví, textilního průmyslu, energetiky atd. Jenže negativní pověst konopí všechny tyto přínosy zastínila a Česko se i od technického konopí během dekád zcela odvrátilo.

„Před 10 lety se tu pěstovalo konopí na 1500 hektarech, pak to spadlo na 100 hektarů a teď to zase pomalu narůstá, jsme někde kolem 600 hektarů,“ vysvětluje Říha.

Rád by tento stav změnil, i proto čile vyjednává s odborníky a politiky. Jakožto místopředseda Lnářského a konopářského svazu České republiky k tomu má mandát.

„Nejaktuálnějším a nejpodstatnějším přínosem je vylepšení půdy. Dnes totiž máme problémy s erozí a pěstování konopí půdu před erozí chrání,“ vysvětluje další jeho výhodu.

Nyní jej ale zaměstnává rozvoj jeho firmy, která zahájila výstavbu nové chladicí skladovací haly za 16 milionů korun, která má zajistit správný stupeň teploty a vlhkosti uskladněných semen. Z nich se následně může vylisovat ten nejlepší panenský olej ryze z českých luhů a hájů.

Bude ho potřeba, jelikož Hemp Production začne kromě Slovenska dovážet do Itálie a zájem projevili už i Španělé.

ZDROJ: forbes.cz, foto: Michael Tomeš

Celý rozhovor najdete na www.forbes.cz/peticipa-vasen-pribeh-muze-ktery-v-konopi-vidi-rostlinu-budoucnosti

 

Aktuality

2 Comments

Napsat komentář