Václav Říha: Konopí je jedna z nejvděčnějších rostlin

Když si v novém filmu Bohdana Slámy zakouří hrdinové marihuanu, jen málokdo z diváků tuší, že herci kouří jen technické konopí bez látky THC, a tedy bez jakýchkoli psychických účinků. Filmová „tráva“ totiž pocházela z pole společnosti Hemp Production, která se pěstováním a zpracováním technického konopí již několik let zabývá. Vyrábí konopné oleje, masti a další produkty. Jejím zakladatelem je Václav Říha.

* E15: Zakouřil jste si někdy jointa? Ne, nikdy jsem to neochutnal.

* E15: Jak jste se dostal k pěstování a zpracování technického konopí? Už od konce osmdesátých let jsem se hodně zabýval problematikou obnovitelných zdrojů a výrobou elektřiny a postupně jsem zkoušel slunce, vodu, vítr. Ale přitom jsem si uvědomil, že to všechno mohou být jen doplňující zdroje, protože neumějí produkovat energii po celý rok. I když jde vývoj v této oblasti hodně dopředu, když není vítr, tak prostě není energie. Skutečně obnovitelný zdroj je ten, který každý rok znovu naroste a vytvoří zásobu na další rok.

* E15: Takže bioplodiny? Jenže i v téhle kategorii jsou velké rozdíly. Spousta lidí zkouší pěstovat plodiny, které jdou pak celé do bioplynů, ale podle mého názoru by do bioplynů měly jít jen odpady z rostlin, ne primárně celé plodiny, které pěstujete na zemědělské půdě. A právě tohle splňuje konopí. 500 prvků pro zdraví

* E15: Kdy jste se do pěstování a zpracování konopí naplno pustil? V roce 2005 jsem objel Evropu, abych viděl, jak se s konopím pracuje. A tehdy jsem se rozhodl, že se do konopí také pustím. Jenže to jde pomalu, protože lidé se konopí bojí. Takže jsem si dal nejprve cíl seznámit lidi s pozitivními vlastnostmi konopí a rozhodl jsem se, že na to půjdu přes potraviny a přes léčivo. To byl náš původní záměr, jak využít konopí. Ale možnosti využití konopí jsou mnohem širší. Při současných technologiích můžete z konopí vyrobit na 50 tisíc výrobků. To je technická stránka věci. Na druhé straně má konopí obrovské výživové přednosti. Třeba česnek obsahuje 400 prvků, které mají pozitivní vliv na lidský organismus, zatímco konopí jich má přes 500 a ještě stále není objeveno, co všechno umí konopí léčit.

* E15: Co vás v Evropě nejvíce překvapilo? Kde jsou v práci s konopím nejdál? Nejdál je Německo. Vždycky se tvrdilo, že konopí, zvláště když je čtyři pět metrů vysoké, nejde sklízet. Ale v Německu už měli před deseti lety několik strojů, víceméně přestavěných kombajnů, které to uměly. A tak jsme jeden z těchto strojů za šest milionů koupili. Díky tomu dnes jezdíme sklízet třeba do Francie či do Polska.

* E15: Jak běžným jevem bylo konopí na českých polích třeba před sto lety? Naprosto běžným. V Česku a na Slovensku se pěstovalo ještě v roce 1967, ale stále se pozvolna utlumovalo. Z konopí se dělalo hlavně oblečení, zatímco ze semínek se připravovala kaše. Třeba burlaci na Volze, kteří tahali lodě proti proudu a dřeli od rána do večera, jedli hlavně konopnou kaši. Ale konopí mělo na českých polích spoustu dalších funkcí. Protože rostliny konopí odpuzují hmyz, dávalo se konopí třeba před brambory. Lidé konopí znali a běžně ho používali. V té době to bylo samozřejmě pravé konopí, šlechtění přišlo až mnohem později. Jenže po válce byl vydán zákon a pěstování konopí se začalo rušit. Teď však doufám, už to nikdo nezastaví a konopí se vrátí zase zpátky, protože člověk pomalu přichází na to, v čem všem konopí pomáhá.

* E15: Když bylo konopí tak rozšířené, proč nastal po válce jeho konec? To je zajímavá otázka. Když se totiž vrátíte hlouběji do historie, uvidíte, že se bez konopí nikdo neobešel. Třeba Kryštof Kolumbus měl plachty i lana z konopí či Levis Strauss udělal první džíny také z konopí. Dělalo se z něho oblečení, uniformy pro vojáky, lana do dolů, malířská plátna. Samozřejmě to bylo normální konopí, které mělo větší či menší množství THC, ale tehdy se to nezneužívalo. Jenže pak se objevila ropa, ropní magnáti měli obrovské peníze a začali válčit proti konopí. A vyhráli, protože chudí sedláci se jim nemohli bránit. A tak se konopí v civilizovaném světě zlikvidovalo. Přitom není třeba dávat konopí nějaký magický nádech, ale naopak přijmout a respektovat fakt, že jde o jednu z nejvděčnějších rostlin, které máme k dispozici.

* E15: Konopí se vrátilo až koncem devadesátých let, kdy byla vyšlechtěna technická odrůda? Jak velký byl zájem ze strany zemědělců? Se šlechtěním se u nás začalo v polovině devadesátých let, osivo pocházelo z polské Poznaně. A od roku 1999 je povoleno konopí znovu pěstovat. Poptávka byla zpočátku celkem slušná, ale narážela na jeden neřešitelný problém. Umíme konopí zasít, umíme ho díky speciálním kombajnům sklidit z pole, ale problém je konopí zpracovávat. Pokud tady byly nějaké tírny, zlikvidovaly se už před mnoha lety a konopí, tedy míněno celou rostlinu, dnes u nás neumíme zpracovat. Zpracováváme především semínka, ročně zhruba kolem 70 až 90 tun, a musíme je vozit z ciziny. A to všechno je způsobeno tím, že nemáme kde a jak zpracovat stonek.

ZDROJ: E15, Anna Vacková  AUTOR: Libor Budinský

Celý rozhovor najdete na  https://www.e15.cz/rozhovory/vaclav-riha-konopi-je-jedna-z-nejvdecnejsich-rostlin-761180

Aktuality

86 Comments

Napsat komentář